Освітня програма КЗПО Центр ПАДІЮН 2023р.

СХВАЛЕНО

педагогічною радою КЗПО

„Закарпатський обласний

центр дитячої та юнацької

творчості „ПАДІЮН”

Закарпатської обласної ради

від __ серпня 2023 р.

ЗАТВЕРДЖУЮ

В.о. директора КЗПО

Закарпатський обласний

центр дитячої та юнацької

творчості „ПАДІЮН”

Закарпатської обласної ради

Світлана ГАНУЩИНА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

Комунального закладу позашкільної освіти

„Закарпатський обласний центр

дитячої та юнацької творчості

„ПАДІЮН”

Закарпатської обласної ради

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

Комунального закладу позашкільної освіти

„Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради

 

Комунальний заклад позашкільної освіти „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради (далі – КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради) є комплексним закладом позашкільної освіти, який призначений надавати дітям та юнацтву знання, формуючи вміння та навички за інтересами, забезпечувати потреби особистості у творчій самореалізації та інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створювати умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров’я вихованців, учнів, слухачів.

Навчання у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради може здійснюватися одночасно із здобуттям дошкільної, повної загальної середньої та професійної освіти. Компетентності, здобуті за програмами позашкільної освіти, можуть враховуватися та визнаватися на відповідному рівні освіти.

Освітня програма КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради – це нормативний документ, який містить єдиний комплекс освітніх компонентів, спланованих і організованих закладом позашкільної освіти для досягнення вихованцями певних життєвих компетентностей.

Освітня програма визначає організацію освітнього процесу у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради з урахуванням особливостей соціально-економічного розвитку регіону, інтересів здобувачів позашкільної освіти.

Освітня програма КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради розроблена з урахуванням Типовоїосвітньоїпрограмизакладупозашкільноїосвіти”, затвердженої наказомМіністерстваосвітиінаукиУкраїнивід05.01.2021р. №17 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 березня 2021 р. за № 308/35930.

Вона містить наступні розділи:

                   вимоги до вихованців, учнів, слухачів, які можуть розпочати навчання за цією програмою;

                   перелік освітніх компонентів та їх логічну послідовність;

                   загальний обсяг навчального навантаження;

                   очікувані результати навчання здобувачів позашкільної освіти.

Відповідно до частини шостої статті 16 Закону України „Про позашкільну освітуˮ на основі освітньої програми заклад позашкільної освіти складає та затверджує річний план роботи закладу та навчальний план закладу, що конкретизують організацію освітнього процесу.

 

І.  Вимоги до вихованців, учнів, слухачів, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”

Закарпатської обласної ради

У КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради можуть здобувати позашкільну освіту всі бажаючі віком від 5 до 18-ти років, які за станом здоров’я (довідка медичного закладу про відсутність у них протипоказань для занять) спроможні відвідувати навчальні гуртки та опановувати програмний матеріал.

Разом з тим, до відділу дошкільного розвитку, хореографічних гуртків, секцій художньої та спортивної гімнастики можуть зараховуватися діти віком від 4-х років.

У гуртках з хореографії, вокального мистецтва, туристичних можуть займатися вихованці, учні, слухачі віком до 21-го року.

 

ІІ.  Перелік освітніх компонентів КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”

Закарпатської обласної ради

Освітніми компонентами є навчальні програми за напрямами та профілем позашкільної освіти, інші компоненти для вільного вибору вихованцями, учнями, слухачами, сплановані і організовані для досягнення очікуваних результатів навчання.

Навчальні програми гуртків, секцій та інших творчих об’єднань КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради визначають організацію освітнього процесу в позашкільному закладі і розроблені з урахуванням положень законів України „Про освітуˮ, „Про позашкільну освітуˮ та відповідно до Положення про позашкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2001 року №433, Положення про порядок організації індивідуальної та групової роботи в позашкільних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 11 серпня 2004 року №651, типових навчальних планів, затверджених Міністерством освіти і науки України.

В умовах збройної агресії російської федерації проти України пріоритетом освітньої програми КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради є національно-патріотичне виховання дітей та молоді Закарпатської області відповідно до Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України, затвердженої наказом МОН від 06.06.2022 № 527, зі змінами від 23.06.2022 № 586.

Освітній процес у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради здійснюється за такими напрямками:

        пластовим, скаутським – 3 програми;

     художньо-естетичним – 46 програм;

     науково-технічним – 18 програм;

     дослідницько-експериментальним – 2 програми;

     еколого-натуралістичним – 14 програм;

     туристсько-краєзнавчим – 10 програм;

     фізкультурно-спортивним, або спортивним – 5 програм;

     соціально-реабілітаційним – 8 програм;

     гуманітарним – 10 програм.

Всього навчальних програм є 116.

Освітній процес у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради здійснюється за типовими навчальними планами і програмами, що затверджуються центральними органами виконавчої влади (71 програм), за навчальними планами і програмами, затвердженими уповноваженим органом Закарпатської обласної державної адміністрації, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти (40 програм), а також за навчальними планами і програмами, затвердженими педагогічною радою КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради (4 програми).

Основним засобом реалізації освітньої програми КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради є засвоєння вихованцями, учнями, слухачами обов'язкового мінімуму змісту діючих програм гуртків та діючих комплексних програм „Обдарована дитина”, „У різноманітності наша єдність” та „Збережіть скарби рідного краю”.

Навчальні програми можуть бути однопрофільними, комплексними і такими, що передбачають індивідуальне навчання вихованців, учнів, слухачів та навчання у групах або об’єднаннях. Навчання проводиться у термін від одного місяця до кількох років.

Індивідуальне навчання у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради проводиться відповідно до порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти. Освітніми програмами може бути передбачена індивідуальна робота з дітьми з інвалідністю, у тому числі за місцем проживання.

Освітній процес у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради може реалізовуватися з використанням дистанційних технологій навчання.

 

ІІІ.  Загальний обсяг навчального навантаження

Гуртки, секції та інші творчі об’єднання КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради диференціюються за трьома рівнями:

     початковий рівень – творчі об’єднання, діяльність яких спрямована на загальний розвиток вихованців, учнів та слухачів, виявлення їх здібностей та обдарувань, прищеплення інтересу до творчої діяльності – 274 навчальних груп;

     основний рівень – творчі об’єднання, які розвивають інтереси вихованців, учнів, слухачів, дають їм знання, практичні уміння та навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації – 192 навчальних груп;

     вищий рівень – творчі об’єднання за інтересами для здібних і обдарованих вихованців, учнів і слухачів – 16 навчальних груп.

Форми і методи навчання вихованців у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради визначаються педагогами самостійно з урахуванням специфіки роботи закладу, забезпечуючи водночас досягнення очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах з позашкільної освіти, відповідають потребам сьогодення передбачають організацію й проведення як офлайн, так онлайн-заходів, медійний супровід освітньої діяльності та оновлені форми організації заходів різного рівня.

Освітній процес у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради здійснюється диференційовано (відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей вихованців, учнів і слухачів з урахуванням їх віку, психофізичних особливостей, стану здоров'я) з використанням різних організаційних форм роботи: заняття, гурткова робота, урок, лекція, індивідуальне заняття, конференція, семінар, вебінар, тренінг, читання, вікторина, концерт, змагання, навчально-тренувальні заняття, репетиція, екскурсія, пленер, практична робота тощо.

 

Загальна кількість годин за навчальним планом – 80568.

Обсяг навчального навантаження на початковому рівні складає4-6 годин на тиждень; на основному – від 4-х до 9 годин, на вищому – від 4-х до 12 годин. Загальне річне навантаження становить відповідно 144 – 216 годин, 216 – 324 години і 216 – 432 години.

Залікові походи та експедиції вихованців, учнів, слухачів, які займаються в гуртках туристсько-краєзнавчого та військово-патріотичного напряму здійснюються у період літніх канікул поза сіткою годин.

Тривалість занять у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради визначається освітньою програмою, навчальними планами і програмами гуртків з урахуванням психофізіологічного розвитку та допустимого навантаження для різних вікових категорій і становить для здобувачів освіти:

віком від 5 до 6 років – 30 хвилин;

віком від 6 до 7 років – 35 хвилин;

інших – 45 хвилин.

Обсяг педагогічного навантаження у КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради визначається директором згідно із законодавством і затверджується уповноваженим органом управління Закарпатської обласної державної адміністрації, до компетенції якого належить забезпечення розвитку освіти відповідно до законодавства.

 

 

ІV.  Очікувані результати навчання здобувачів освіти

По закінченню навчання в КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради випускникам, які склали кваліфікаційні іспити, видаються відповідні документи про позашкільну освіту (свідоцтва) в порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України.

Очікувані результати навчання відображаються в навчальних програмах гуртків, секцій, творчих об'єднань КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради як формування життєвих компетентностей вихованців, учнів, слухачів, необхідних для успішної самореалізації їх у суспільному житті, навчанні, професійній орієнтації та виборі професії.

До таких ключових компетентностей належать:

1) вільне володіння державною мовою, що передбачає уміння усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, а також любов до читання, відчуття краси слова, усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження, готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях;

2) здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами, що передбачає активне використання рідної мови в різних комунікативних ситуаціях, зокрема в побуті, освітньому процесі, культурному житті громади, можливість розуміти прості висловлювання іноземною мовою, спілкуватися нею у відповідних ситуаціях, оволодіння навичками міжкультурного спілкування;

3) відкритість до нових ідей, ініціювання змін у близькому середовищі, формування знань, умінь, ставлень, що є основою компетентнісного підходу, забезпечують подальшу здатність успішно навчатися, провадити професійну діяльність, відчувати себе частиною спільноти і брати участь у справах громади;

4) екологічна компетентність, що передбачає усвідомлення основи екологічного природокористування, дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів, розуміючи важливість збереження природи для сталого розвитку суспільства;

5) інформаційно-комунікаційна компетентність, що передбачає опанування основою цифрової грамотності для розвитку і спілкування, здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та інших життєвих ситуаціях;

6) навчання впродовж життя, що передбачає опанування уміннями і навичками, необхідними для подальшого навчання, організацію власного навчального середовища, отримання нової інформації з метою застосування її для оцінювання навчальних потреб, визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення, навчання працювати самостійно і в групі;

7) громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, усвідомленням рівних прав і можливостей, що передбачають співпрацю з іншими особами для досягнення спільної мети, активність в житті творчих об’єднання, повагу до прав інших осіб, уміння діяти в конфліктних ситуаціях, пов’язаних з різними проявами дискримінації, цінувати культурне розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України, дбайливе ставлення до власного здоров’я і збереження здоров’я інших людей, дотримання здорового способу життя;

8) культурна компетентність, що передбачає залучення до різних видів мистецької творчості (образотворче, музичне та інші види мистецтв) шляхом розкриття і розвитку природних здібностей, творчого вираження особистості;

9) підприємливість та фінансова грамотність, що передбачають ініціативність, готовність брати відповідальність за власні рішення, вміння організовувати свою діяльність для досягнення цілей, усвідомлення етичних цінностей ефективної співпраці, готовність до втілення в життя ініційованих ідей, прийняття власних рішень.

У КЗПО „Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” Закарпатської обласної ради вихованцями, учнями, слухачами також можуть здобуватися часткові кваліфікації нульового-третього рівнів Національної рамки кваліфікацій.