Історія палацу


40-50-і роки

В грудні 1946р. в Ужгороді на Московській наб. (тепер Православна наб.) відкрито Обласний Палац піонерів.
 У Палаці піонерів працювало 10 гуртків, в яких займалось 200 дітей.
 Це гуртки художньої самодіяльності, спортивні, технічні, малювання, ігротека, бібліотека.
  Раїса Яківна Морец  у Палаці піонерів пропрацювала 35 років .
 У 1948р. було відкрито образотворчу студію, засновником якої був Баконій Золтан Степанович, який керував нею більше 40 років.
 У 50 рр. у Палаці піонерів збільшилась кількість гуртків, які користувалися великою популярністю серед школярів міста: образотворча студія (Баконій З.С.), художньої вишивки (Шнінська Г.М, Баконій О.П..), хореографічна студія (Лаптєва Є.Л., Гаваші Г.Ю. - акомпаніатор), драмгурток (Самборська М.В.), фотогурток (Константинов О.С.), радіогурток (Дудич І..І.), авіагурток (Фраткін О.І.) і ін.
 Працівники Палацу піонерів проводять навчання старших піонервожатих міста та області.
 У 1958р. 300 вожатих Закарпаття брали участь у обласному зльоті на базі наметового  містечка “Вожатий” в с.Невицьке. В програмі зльоту: семінари з питань виховної роботи, туристично-краєзнавчі ігри, турпохід, ватра дружби.
 Активну участь в організації та проведенні зльоту брали працівники Палацу піонерів, зокрема, культорганізатори Рупіцева Е.О., Уліганець М.В.


60-і роки


 В 60 рр. Ужгородський Палац піонерів налагоджує тісні зв’язки зі школами міста.
 Палац піонерів стає центром позашкільної, позакласної виховної та методичної роботи. На базі Палацу піонерів проводиться навчання старших вожатих, класних керівників, класоводів, керівників методоб’єднань, методистів районних будинків піонерів з питань виховної роботи.
 В 1962р. директор Палацу піонерів стала Андрєєва В.П., яка керувала педколеткивом більше 30 років і внесла великий вклад в створення матеріально-технічної бази, в покращення навчально-виховного процесу, масової та методичної роботи Палацу піонерів. З її ініціативи в 1975р. був добудований старий Палац піонерів, а в 1986р. побудований і відкритий новий Палац піонерів та школярів.
 В 60рр. в Палаці працює більше 20 гуртків, студій, клубів. В цей період діє хореографічна студія (кер. Лаптева Е.), силами якої було здійснено  постановку  балету “Лісова пісня Карпат”, який здобув велику популярність серед шкіл міста та області.
 Багато уваги приділяється клубній роботі. Відкривається клуб старшокласників (кер. Уліганець М.В.), який започаткував з 1969 проведення КВК серед старшокласників, зустрічей з відомими людьми, зокрема письменниками, художниками і ін.
 В 1963р. створено клуб інтернаціональної дружби (кер. Угрин О.Ю.) КІД встановлює зв’язки з містами Києва, Москви, Ленінграда, Грузії, Казахстану, Узбекистану, зарубіжними будинками піонерів Чехословакії (міст Михайлівці, Кошіце, Праги), Угорщини (міст Ньіредьгаза, Бекешчобо), Болгарії (міст Габрово, Нова Загора), Румунії (м. Сату-Маре) і т.д.
 КІД був ініціатором проведення зльотів юних інтернаціоналістів, які проводились з 1966р. раз у 2 роки. Таких зльотів в Ужгороді пройшло 10 міських і 10 обласних. В зльотах брали участь діти 15 союзних республік та зарубіжних країн .
 В практику роботи КІДу ввійшли – проведення ігор-вікторин “Міста- побратими Ужгорода”, “Місто, в якому я живу”, зустрічі з чехословацькими та угорськими дітьми, обмін делегаціями, свята дружби на рядансько-чехословацькому та угорському кордонах.
Традиційними стали Новорічні ялинки в м. Кошіце (ЧССР), в підготовці і в організації яких брали активну участь працівники Палацу, вихованці та артисти Закарпатського музично-драматичного театру: Л.Білак і Вертелецький.
 В 60 рр.  був організований міський піонерський штаб з числа активістів піонерських дружин шкіл міста (учні 6-7кл.). Штаб керував роботою піонерських дружин, був ініціатором та організатором міських масових заходів для школярів. Члени штабу були ведучими обласних і міських свят. Серед них: Стригіна Таня, Трохимець Оля, Верес Іра, Крайниковець Люда, Мельничук Лариса і багато інших. Кращі активісти штабу були делегатами Всесоюзних та Республіканських піонерських зльотів, які проходили у  піонерських таборах “Артек” і  “Молода гвардія” м.Одеса.
 Щороку для кращих вихованців Палацу піонерів організовувались екскурсії в міста: Львів, Київ, Одеса, Москва, Брест, Мінськ, Вільнюс, Таллінн, Ленінград та міста Чехословакії та Угорщини.
 В свою чергу юні КІДовці приймали дітей з сусідніх зарубіжних країн. Так, в 1968р. Палац піонерів приймав 30 вихованців Пражзького будинку піонерів ім. Ю.Фучика, з якими був проведений турпохід   “Хуст-Колочава-Міжгір’я-оз.Синевір” по місцях де жили герої творів чеського письменника І. Ольбрахта .


70-і роки.

В 70 рр. підвищується рівень навчально-виховної роботи зі школярами.Кількість гуртків, студій, клубів збільшується до 40, в яких  займаються біля 2-х тис. дітей.
Педколектив Палацу піонерів  удосконалює форми і методи позакласної і позашкільної роботи, пропагує все краще і передове в діяльності шкіл. Великий вклад  вносять методисти Дурдинець Т.В., Єрмакова Н.І., Семеніхіна Л.М., Артамонова І.П. та ін.
В Палаці піонерів створена ціленаправлена система патріотичного та інтернаціонального виховання школярів, яка проходить через всю роботу відділів, гуртків, клубів.
В практику Палацу піонерів і шкіл міста ввійшли різні форми роботи: заочні мандрівки по країні, конкурси, вікторини з історії рідного краю, міст-побратимів Ужгорода, диспути з питань культури, етики, кінолекторії, усні журнали, пошукова робота червоних слідопитів.
При Палаці піонерів працює туристично-краєзнавчий загін “Пошук”, в якому займались 175 школярів (кер. Дуда Ф.Ф.). Загін пройшов долинами  Ужа, Латориці, Тиси, Карпатськими перевалами, побував в Москві і Ленінграді, Бресті і Волгограді, Києві і Львові, був учасником в 1978р. Всесоюзного зльоту кращих експедиційних загонів в Ленінграді. 150 хлопчиків і дівчаток були нагороджені бронзовими значками Всесоюзної експедиції. В 1977р. Червоні слідопити розшукали більше 300 сімей героїв Великої Вітчизняної війни, які загинули за визволення Ужгорода і похоронені на Пагорбі Слави.
В 1975р. школярі міста одержали реконструйований Палац піонерів , який дав можливість збільшити кількість гуртків та матеріально-технічну базу.
Великою популярністю користується ансамбль танцю “Смерічка” / кер. Свищов А.П./, який на Республіканському огляді танцювальних колективів в м.Києві зайняв ІІ місце і був нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти УРСР, дипломом і цінними подарунками.
Полюбили юні Ужгородці театр-студію “Ровесник” /кер. В.Дворцин/ і ляльковий театр / кер. Л.Луцкер/
Всі масові заходи школярів міста супроводжує духовий оркестр, керівники:  Сірий І.Д., Точилін К.Г. і Бабидорич Ю.Ю.
Ні одне обласне та міське свято не проходить без участі талановитого культорганізатора Кривицької Д.В.
Працють: циркова студія /кер. Яцко Ю.Ю./, школа бальних танців /кер. Уліганець М.В., Шорохова Л.І./, хор хлопчиків / кер. Штайнкуглер Р.Р./, вокально-інструментальний ансамбль “Едельвейс” / кер. Жофчак З.З./,
           Збільшується кількість гуртків  технічної творчості. Керівниками багатьох технічних гуртків стають колишні вихованці Палацу піонерів. Серед них Мокрані В.В., керівник авіамодельного гуртка, Анікін Ю.А. – керівник ракетомодельного  гуртка, Томинець В.В. – керівник автомодельного гуртка.    
           Вихованці беруть участь в обласних і республіканських виставках дитячої  технічної творчості, де одержують високі оцінки. Гурток юних конструкторів / кер. Фекете Т.С./  на виставці ВДНГ в Москві  нагороджений медаллю “Учасник ВДНГ”.
            Більше 20 років керує фото-  і  кіногуртком  Константинов О.С. Юні фотографи і кінолюбителі проходять туристичними стежками Карпат і оформлюють виставку “Закарпаття – очима дітей”.
 Значних успіхів  досягає гурток юних шахістів під керівництвом ветерана Великої Вітчизняної війни Токарева А.П. і Гапак М.С. Юні шахісти беруть участь у міських обласних та республіканських змаганнях, на яких займають призові місця.

80-і роки


1. 26 грудня 1986р. юні Ужгороді одержали великий подарунок – новий Палац піонерів на Студентській наб., побудований за проектом московських архітекторів В Білоусова і Смирнова.
 Будинок складається з 3-х блоків: центральний, спортивний, гуртковий.
 В новому Палаці піонерів відкривається більше 100 творчих об’єднань (гуртків, студій, клубів, секцій), які відвідують діти і підлітки віком з 5 до 16 років, а також юнаки і дівчата 17-18 років.
 В Палаці піонерів діє 7 відділів:
- науки і техніки;
- натуралістичної і туристично-краєзнавчої роботи;
- образотворчого і декоративно-прикладного вжиткового мистецтва;
- художньої творчості;
- спортивної і оборонно-масової роботи;
- методичний відділ;
- політико-масовий відділ

2. Діють секції: спортивної і художньої гімнастики, акробатики і аеробіки, піонерський цирк, юних футболістів, юних шахістів, юних хокеїстів, юних стрільців. Особливо популярним серед дітей міста стає каток, на якому проходять тренування юних хокеїстів, міські і обласні змагання по хокею серед школярів.
 В гуртковому блоці розміщуються: клуб любителів природи, клуб юних туристів, клуб юних інспекторів дорожнього руху.
 В клубі любителів природи проводяться заняття юних натуралістів-квіткарів, зоологів, акваріумістів, екологів. Працюють секції юних туристів: вело туристи, спортивне орієнтування, пішохідний туризм. Юні туристи беруть участь в обласних змаганнях по туризму. Взимку проводять лижні турпоходи і відпочивають в туристично-лижному таборі в В. Бережному. Влітку – в обласному туристичному таборі “Гірські стежки” с. Ільниця Іршавського р-ну.

3. На ІІ поверсі Палацу піонерів розміщенні лабораторії, кабінети для занять технічних гуртків: авіа- і ракетомоделювання, авто трасового моделювання, судномоделювання, інформатики та вичислю вальної техніки, астрономії.
 В кабінеті авто трасового моделювання споруджена автотраса за ескізами колишнього будинку піонерів (ЧССР).
 Прекрасно устаткований астрономічний гурток. В глядацькій башні знаходиться телескоп (произв. НДР). Юні астрономи знайомляться з таємницями Галактики, вивчають і спостерігають за зірками і планетами. На третьому поверсі розміщена образотворча студія, якою до 1989р. керував Заслужений учитель УРСР, лауреат обласної комсомольської преміїі ім.. Д. Вакакрова. Через образотворчу студію пройшло біля 10-ти тисяч дітей, 300 з них стали художниками, скульпторами, архітекторами.
 Роботи юних художників експонувались на міжнародних виставках дитячої художньої творчості в 51 країнах світу.
 В Палаці піонерів є гуртки художньої вишивки, м’якої іграшки, в’язання, моделювання одягу.

4. В палаці піонерів працює ансамбль танців, в якому налічується 250 чоловік (з 5 років – підготовча група, з 8 до 17 років – ансамбль танцю). Керівники ансамблю – Заслужений артист УРСР Каштан Петро Іштванович та Каштан Єва Беріалонівна.
 В рік ансамбл дає до 40 концертів, виступає на обласних, міських заходах, на святах дружби на рад.- чекося. Кордоні. Побував на гастролях в Угорщині, Чехословаччині. Ансамбль танцю зайняв 2 місце на Республіканському огляді художньої самодіяльності в м. Одеса, став лауреатом ІІ Всеукраїнського фестивалю народної творчості, йому присвоєно звання зразкового.
 В Палаці піонерів відкрилася школа естетичного виховання “Радість”, яку відвідували більше 100 дітей 5-6 років. В програмі школи – малювання, співи, ритміка, англійська та угорська мови. Заняття проводять в формі гри досвідчені педагоги: Турак А.А., Тесовська Н.А., Лакатош Т.Є., Луцкер Л.Й. та ін.

5. В Палаці піонерів є вокальні ансамблі, ВІА, ансамбль гітаристів, хор хлопчиків, духовий оркестр, театральні колеткиви: “Ровесник”, ляльковий театр “Ровесник” (кер. Луцкер Л.Й. – лауреат Республіканського огляду театральних колективів).